2024-09-08

Zobacz więcej

W środę w Willi Intrata na warszawskim Wilanowie odbyło się pierwsze spotkanie stypendystów i mentorów Fundacji Rafała Brzoski (RBF). Spotkanie, którego gospodarzami byli prezes Fundacji Rafał Brzoska i jego żona, wiceprezes Omena Mensah, było okazją do wspólnego świętowania sukcesów, jakie odnieśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Przyjrzyjmy się, dlaczego to wydarzenie było tak ważne.
Rafał Brzoska Foundation to fundacja powstała z inicjatywy małżeństwa – Prezesa fundacji Rafała Brzoska i Wiceprezeski Omenaa Mensah. Jej celem jest promowanie edukacji poprzez finansowanie badań naukowych, tworzenie programów edukacyjnych i stypendiów dla osób o szczególnie uzdolnionych umysłach. Fundacja chce aby każdy, kto ma talenty i aspiracje do bycia liderem przyszłości miał możliwość dostępu do narzędzi potrzebnych do realizacji swoich marzeń. 
Podczas spotkania uczestnicy mogli usłyszeć relacje stypendystów na temat tego, jak przygotowują się oni do 2023 roku. Wśród wybitnie uzdolnionych młodych ludzi znaleźli się studenci medycyny opracowujący innowacyjną metodę walki z czerniakiem oraz wynalazcy – autorzy klawiatury bezdotykowej dla osób z niepełnosprawnościami oraz koszulki, dzięki której istnieje możliwość naładowania telefonu. Warto wspomnieć, że liczna grupa podopiecznych Fundacji Rafała Brzoski studiuje na najlepszych światowych uczelniach jak np. Cambridge, Oxford, Yale.
W Stanach Zjednoczonych filantropia od dawna jest wykorzystywana jako sposób na to, by młodzi ludzie budowali dla siebie lepszą przyszłość poprzez edukację. Mark Brzezinski uważa, że inicjatywy Rafała i Omeny w Polsce działają jako katalizatory zmian i dają młodym ludziom zarówno z miast, jak i obszarów wiejskich szansę na uwolnienie swojego potencjału poprzez studia za granicą. 
Rafał i Omena nie poprzestają na wysyłaniu studentów za granicę, ale aktywnie współpracują z nauczycielami w szkołach w całej Polsce, aby stworzyć środowisko, w którym uczniowie czują się zainspirowani i mają możliwość podjęcia studiów wyższych. Dzięki tej pracy podnoszą świadomość wartości edukacji – jej znaczenia nie tylko dla zapewnienia każdemu uczniowi sukcesu, ale także dla stworzenia wykształconego społeczeństwa. 
Współpraca Rafała, Omeny i lokalnych szkół okazuje się niezwykle pomocna w niwelowaniu różnic pomiędzy zasobami edukacyjnymi dostępnymi dla uczniów z różnych środowisk. Dzięki temu więcej młodych Polaków niż kiedykolwiek wcześniej ma dostęp do możliwości, które ukształtują ich przyszłość, a tym samym przyszłość samej Polski. 

 Rafał Brzoska